АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА

Новини Львівської області

В ЛОДА допоможуть гірничій промисловості?

Автор: Світлана Березюк on . Posted in Область

На громадській раді при Львівській обласній державній адміністрації почали розглядати проблемні питання підприємців гірничої галузі. Підприємці вимагають зняти з них корупційний тягар, покладений законодавчими актами у сфері надрокористування, прийнятими ще за уряду Януковича-Азарова, повідомляють в ГО «СПАС».

Вже пройшло два перших засідання, на яких заслухано підприємців. Розпочався тривалий і складний процес, стверджують громадські активісти.

Нагадуємо, підприємці висловили пропозиції:
1. Прийняти за норму, що всі спірні погоджувальні процедури з зацікавленими відомствами (землевідведення, екологія, санепідемслужба, органи місцевого самоврядування, сільгоспінспекція) проводяться виключно на стадії одержання спецдозволу на видобування корисної копалини;

2. Розглянути можливість скасування частини повноважень Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України та передачі обов’язків по перевірці надрокористувачів при видобуванні корисних копалин виключно інспекціями Дергімпромнагляду України із залученням, при потребі спеціалістів інших відомств;

3. Скасувати обов’язковість складання програми робіт ( подібно до радянської п’ятирічки) як невідємного додатку до Угоди про умови користування надрами. Встановити у підзаконних актах порядок зупинення спецдозволів і припинення права постійного користування надрами, виключно у судовому порядку та чітко обумовити порушення умов надрокористування, при яких можуть відбуватися такі дії;

4. Службі Держгеонадра України скасувати всі накази про зупинку і анулювання спецдозволів на користування надрами і зобов’язати Держгірпромнагляд України перевірити кожний випадок такого зупинення і анулювання з перевіркою надрокористувача на предмет спроможності займатись видобуванням корисних копалин;

5. Відмінити п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (Моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами);

6. Відмінити п. 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (Проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів);

7. Скасувати регламент погодження у Мінприроди України надання надр у користування.
«Урядом Азарова був створений механізм для знищення цілих галузей в Україні, гірнича промисловість не виключення. В Постановах КабМіну відразу закладались необмежені корупційні сподівання.

Так в Постанові від 30 травня 2011 року №615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», окрім суто питання надання спеціальних дозволів на користування надрами, були регламентовані питання зупинення дії спецдозволу (п.22), припинення права користування надрами (п.27), питання «проведення моніторингу та наукового спостереження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, які здійснюються спеціалізованими державними геологічними підприємствами, установами та організаціями» (п.26), а також питання продовження і поновлення дії спецдозволу «за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належить до сфери управління органу з питання надання дозволу, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів (п.27).

Відповідно до постанови №615, зупинення дії спецдозволу і припинення права користування надрами здійснюється «..органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби», що суперечить Ст. 26 Кодексу України про надра», де передбачено судовий порядок позбавлення права надрокористування.

Фактично, сьогодні будь-який контролюючий надрокористувача орган через Держгеонадра може ініціювати зупинку чи анулювання спецдозволу. Причому, слід зауважити, що після цього відновлення дії спецдозволу, або його продовження відбувається за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

Це означає, що надрокористувач, який вже купив право надрокористування – спецдозвіл у Держави за велику суму грошей (відбулися всі експертизи результатів геологічного вивчення надр перед затвердженням запасів корисної копалини у ДКЗ України), змушений знову купляти «Позитивний висновок» у акредитованих геологічних підприємств (а таких по Україні декілька і всі вони в системі Держгеонадр), що коштує надрокористувачу 40-150 тис. грн. (для нафто- газовидобування 1000 тис.грн. за експертизу).

В такий спосіб, підприємця могли змусити купляти «Позитивний висновок» безліч разів. Доти, доки існує його підприємство і є фінансова можливість за це сплачувати. А далі у підприємця, за задумом Азарова мало залишитися два варіанти. Це або піти в тінь і працювати нелегально, сплачувати данину в правоохоронні органи та різним «смотрящим». При цьому бути порушником закону, якого держава завжди зможе привести у зручний момент до кримінальної відповідальності. Або взагалі припинити будь яку діяльність, відповідно і можливість заробляти у рідній країні. А родовища з часом перейшли б в управління до людей «сім’ї» Януковича», - прокоментував заступник голови ГО «СПАС» Олег Пилипенко.

 

Авторські права 2022 © АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА. Усі права захищені.
За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «АРМу» гіперпосилання на сайт «АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА» – arm.lviv.ua – є обов'язковим.