АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА

Новини Львівської області

Українці пам’ятають Юліана Головінського

Автор: Світлана Березюк on . Posted in Область

golovinsky

Сьогодні вшановували річницю народження крайового коменданта УВО_ОУН Юліана Миколайовича Головінського, повідомляють в ГО «СПАС».
 

Сьогодні в селі Великі Глібовичі, Перемишлянського району Львівської області, громадськість вшанувала річницю народження провідника УВО-ОУН Юліана Головінського.

Серед присутніх були мешканці села та представники Глібовичської сільської ради, депутати районної та обласної ради, зокрема і Ярослав Качмарик, депутат Верховної ради України Батенко Тарас, партійці міського та обласного осередків УП «Єдність»,  голова ЛОО ВГО «ТВУН» Мирослав Фіцуляк. Активісти ГО «СПАС», зокрема і член правління організації Андрій Федчишин, козаки, просто патріоти України.


В місцевій церкві молилися за Україну. Згодом, вже на місці страти видатного коменданта, присутні знову стали до молитви. Пізніше заспівали разом гімн України. Частувалися гарячим малиновим чаєм, їли козацький куліш.


«Головінський Юліан обіймав посади 11-го крайового коменданта УВО та провідника ОУН.  30 вересня 1930 року, у віці 35 років, Юліана Головінського було страчено польськими поліціянтами. Того самого дня польська телеграфна аґенція ПАТ опублікувала таке повідомлення: «Сьогодні в Бібрці, на зарядження прокурорської влади, відбулася конфронтація Юліяна Головінського, коменданта УВО, запідозреного в приготуванні нападу на поштовий амбулянс під Бібркою в липні ц. р., зі свідками подій та іншими особами, які мали встановити тотожність виконавців нападу. Під час повороту з Бібрки до залізничної станції Глібовичі, Головінський скористувався тим, що один із поліцаїв ескорти затримався, ударив кулаком другого й хотів утекти. В погоню кинувся інший поліціянт і вистрілив шість разів у слід за Головінським; одна куля поцілила Головінського в голову та поклала його трупом на місці». Але польська преса подала також інший опис випадку: «Після конфронтації обидва поліційні функціонери вибралися з Головінським до залізничної станції у Глібовичах. Коли о 7-ій годині вечора вони були вже недалеко букового лісу, в якому було виконано напад на поштовий амбулянс, один із поліціянтів затримався на хвилину, а другий пішов далі з Головінським. Коли Головінський побачив, що з ним іде лише один поліцист, вдарив його кулаком в обличчя. Запаморочений поліцист посковзнувся на болоті й упав. Це використав Головінський і кинувся тікати. Заки поліціянт, що залишився позаду, і той, що впав, зорієнтувалися, Головінський віддалився від них на кількадесят кроків. Обидва поліцисти кинулися в погоню. Під час утечі Головінському перешкоджав плащ і він хотів скинути його. Це примусило його зупинитися, а тоді поліцисти наблизилися до нього й один поліцист вистрілив один раз, а інший сім разів. Одна з куль попала Головінському в голову і він помер на місці».


Сьогодні, в обидвох польських повідомленнях вбачають явну суперечність…Коли тіло загиблого передано його дружині для поховання, то на ньому знайдено три рани від куль: дві на грудях і одну на чолі. Це вважається переконливим доказом того, що в Головінського поліція стріляла з близької віддалі і спереду, а не з-заду, як то мало б бути, якщо б стріляли за втікачем. Тому, слід визнати, що в цьому випадку польська поліція вчинила плановане вбивство, стріляючи в закутого в кайдани та прив'язаного до дерева українського політичного в'язня.


Тіло сотн. Юліяна Головінського поховано 2 жовтня 1930 року на цвинтарі в Великих Глібовичах, у присутності лише його дружини, двох дочок і брата. Ховав місцевий парох о. Бобовник.», - оповів заступник голови ГО «СПАС» Олег Пилипенко.

Авторські права 2024 © АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА. Усі права захищені.
За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «АРМу» гіперпосилання на сайт «АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА» – arm.lviv.ua – є обов'язковим.