АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА

Сміттєва проблема вустами корінних львів’ян

Автор: Олег Пилипенко on . Posted in Олег Пилипенко

Багаторічна безгосподарність, порожні передвиборчі обіцянки чинного мера Львова Андрія Садового щодо логічного, сучасного і адекватного вирішення питання експлуатації Грибовицького сміттєзвалища, умов вивозу, захоронення та утилізації відходів і врешті, - жахлива трагедія, що поховала чотирьох людей під завалами сміття. Все це, за лічені тиждні змінило асоціативний статус Львова з «архітектурної перлини» в Україні на «сміттєву столицю».

Про Львів і сміття щоденно говорять дуже і дуже багато. Але хто може висловитись більш об’єктивніше щодо львівських проблем ніж самі львівяни?

«Сміттєва проблема набирає градус і серед моїх френдів несподівано з’явилося чимало адвокатів Андрія Івановича Садового. Відтак долучуся і я до дискусії.

Я цілком свідома того який образ Львова є в більшості українців - європейський, гламурний, відпочинковий. Кав’ярні, вазоночки, лавочки, туристи …

Як львів*янка і журналіст з 10-річним стажем пишу для тих, хто імовірно тим не цікавився і з кого ще можна зняти рожеві окуляри. Андрій Іванович дуже вміло перетворив шарм Львова у свій власний (рейтинг). Хоча дух Львова створювали не одне покоління свідомої інтелігенції, а красу - австрійці своєю архітектурою. Садовий якраз зруйнував стільки історико-архітектурної спадщини, що навіть совіти не подужали. Кажу це як людина, яка останні два роки більшість часу витрачає на пам*яткоохоронну громадську діяльність. У березні 2016 року на очах у всього Львова розбирали 150-літній будинок, в якому працював Іван Франко у газеті "Кур*єр Львовський". Ми металися від мерії до облдержадміністрації, від поліції до ДАБІ і всі нам говорили: так-так, незаконно, не мають права. «Реконструкція не визначає скільки саме від старого будинку залишиться», - бурмотів головний архітектор міста. Зараз уже 4 поверхи новеньких стоїть, у пам’ять про Франка камінчика не залишили… Ви не знаєте, що в нас горять тролейбуси. Часто. Ви не знаєте, що в львівські маршрутки однаково важко засунутися вранці, в обід чи ввечері. І не пам’ятаєте, що ще до кризи зі сміттям у Львові часто смерділо каналізацією, старою австрійською каналізацією, яка вже задихається від валу новобудов. А в певних районах європейського міста і зовсім ніякої каналізації нема. А що є? Вигрібні ями. Ага.

Ну і до сміття. За дві каденції "європейський мер" відмовив 43 фірмам, які пропонували хто що - хто завод збудувати, хто лінію сміттєсортувальну, у кожного були свої проекти різних рівнів та кошторисів, свої пропозиції та очікування натомість. Також наш бургомістр вигнав стрийську фірму ГАФСА, яка відкачувала метан зі сміттєзвалища, яку привів туди ще попередній мер. Чи є в когось питання чому? Чи знаєте ви, що сміття - це гроші? Невідомі люди на сміттєзвалищі постійно сортували сміття. Вантажівки заправлялися паливом і курсували у Грибовичі та назад з регулярністю, яку неможливо проконтролювати. Чи раз на три дні, чи щодня. Про зсуви хвилі сміття екологи криком кричали останні років 5. Наслідки всього ми побачили минулого літа - невідкачаний метан горів і горів, хвилі сміття завалили людей, їх родичі вигнали Садового з похорон. Я 10 років працювала в газеті, ми писали про цю проблему регулярно, висвітлювали все, що відбувалося по цій темі. Всі бачили: це бомба сповільненої дії.

Ну а що ж зараз? Просто таки напрошується думка: та нехай бодай ЗАРАЗ впускає інвестора, який почне будувати завод. Нехай перепрошує перед кимось, кого вигнав раніше. І коли мешканці маленьких містечок області побачили б, що процес пішов, що завод незабаром запуститься, вони перестали б блокувати в*їзд до своїх сміттєзвалищ. Втім з червня 2016 року, відколи трапилася трагедія, процес не зрушився з місця ні на йоту! Так, тут є політика, центральна влада тисне на Андрія Садового за його політичні амбіції. Ну то нехай починає будувати завод, хай перепроситься перед кимось із колишніх інвесторів, хай забере цей козир у своїх опонентів.

Хоча я будь-кому за годину про стільки справ розкажу, що Андрію Івановичу на пожиттєве вистачить. Афера з німецькими трамваями, позбавлені інвестиційних внесків ТЦ "Форум Львів" та готель "Леополіс", проданий за безцінь "Гранд-готель", гектари роздерибанених земель у місті, у тому числі історико-культурного призначення, земля Рясне-Руське продане з якогось дива львівською міськрадою. Було б у якогось прокурора ґрунтовне бажання бачити чи чути, бо наразі ні в кого не було. Зате прокурорські справно отримують від міста житло. Що в Андрія Івановича не забереш – умів порозумітися. Зі «Свободою» на місцях, з Януковичем нагорі. "Арену Львів" чудово будували за бюджетні гроші донецькі фірми, а кредит на вириття котловану ще діти нинішніх львів*ян повертатимуть. Садовий тим часом дарував Біблію Януковичу на День народження в його резиденції. А сьогодні просто найшла коса на камінь. Не хвилюйтеся за Андрія Івановича, він дасть собі ради.

Нижче даю підбірку, яка ілюструє всю «велику політику» і «особисту вказівку Порошенка»

Броди, 27 березня
У всіх на слуху львівське сміття, Самооборона Брідщини провела збори з питань приймати чи не приймати сміття у Бродах, після гарячої дискусії більшістю голосів було прийнято рішення, що не потрібно, хоча всі одностайно погодилися, що Львову треба допомогти, якщо були б чіткі правила і певні терміни, і рамки, і здатність брідського полігону це прийняти, щоб під видом 400 тонн не завезли в рази більше, тоді звісно допомогу потрібно надати, таке рішення Самооборони Брідщини, також ми готові взяти, з іншими ГО, на себе частину контролю. P. S. БЕЗ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ.
Джерело Фейсбук, сторінка активіста Валерія Савчука

Борислав 26 березня
У Бориславі вже другий день блокують завезення сміття зі Львова на місцеве смітєзвалище. На дорозі на міське смітєзвалище активісти влаштували блокпост та пропускають тільки сміттєвози з Борислава та Східниці. «Сьогодні, 26 березня, водій заблокованого сміттєвоза намагався в’їхати на смітєзвалище, мало не наїхавши на людей, які заблокували в’їзд на міське сміттєзвалище. На місце події викликали поліцію», – розповіли активісти. За їх словами, на них тисне як місцева, так і влада Львова, щоб вони дозволили ввезення львівського сміття.
Джерело Зік

Добряни, 26 березня
В селі Добряни поновилися протести проти сміттєзвалища, селяни перекрили дорогу шинами.
Джерело : Фейсбук, група Варта

Золочів, 26 березня
26 березня 2017 року у Народному домі села Зозулі відбулися збори громади Єлиховицької сільської ради у зв’язку із львівським сміттям. Роздавати обіцянки мешканцям сіл приїхав представник мерії Львова та міський голова Золочева. Просили помогти Львову і прийняти до Великодніх свят по 1-й машині сміття вдень (вага однієї машини сміття 20 тон). Обіцяли платити по місцевому тарифу фірмі, котра займається у Золочеві вивозом сміття. Знову казали, що загородять смітник, позбирають сміття, яке порозносив вітер… Обіцяли, обіцяне… У відповідь мешканці села “зняли рожеві окуляри” і зачитали свою скаргу-заяву із підписами, де в черговий раз просять “вирішити питання щодо перенесення сміттєзвалища, яке знаходиться менше, як за 0,5 км від житлових будинків…” Розповіли про проблеми із якими їм доводиться жити через сусідство з сміттєзвалищем: хвороби дітей, загрози зараження лептоспірозом (кілька років тому у селі стався летальний випадок через укус щура, померла жінка) та ін.
Джерело: Золочів.нет

Мостиськ, 23 березня
23 березня ввечері мешканці с.Липник Мостиського р. дали відсіч наглим «мусоровозкам», які хотіли висипати 6 контейнерів сміття. В тому інциденті підтримала їх Мостиська поліція, і з супроводом вивела їх за межі Мостиського району.
Джерело: Фейсбук, група Варта», - прокоментувала у фейсбук добре відомий і авторитетний львівський журналіст Ірина Юзик.

І поки влада і партія Самопоміч бавляться у піддавки, де перші намагаються консолідувати навколо себе перед майбутніми виборами весь провладний електорат, а другі натягнути на власну псевдо опозиційність маску опозиції. По факту продовжується, - багаторічна комунальна політика: народу говоряща головешка в телеекрані про проект проекту дослідження умов – умов дослідження, своїм хлопцям підряди на вивезення сміття. Тільки ставки тепер значно більші, але ж гроші не пахнуть.

Авторські права 2024 © АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА. Усі права захищені.
За повного чи часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «АРМу» гіперпосилання на сайт «АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ МІСТА» – arm.lviv.ua – є обов'язковим.